Dlaczego warto jechać do Kenii?

Czy marzyliście kiedyś o podróży do Afryki? Jeśli chcielibyście odkryć Czarny Ląd, proponujemy wakacje w Kenii. W tym położonym w środkowo-wschodniej Afryce kraju możecie wziąć udział w najbardziej spektakularnym widowisku przyrodniczym na świecie: Wielkiej Migracji zwierząt, zobaczyć zwierzęta zaliczane do afrykańskiej Wielkiej Piątki, ujrzeć krajobraz Kilimandżaro, zrobić niezapomniane zdjęcia największemu stadu flamingów na całej planecie oraz wypocząć na plażach Oceanu Indyjskiego! Jaka jest pogoda w Kenii? Dlaczego warto jechać do Kenii? Gdzie można udać się na kenijskie safari? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Pogoda w Kenii
W Kenii występują trzy strefy klimatyczne: gorący i wilgotny na wybrzeżu, umiarkowany na zachodzie i południowym zachodzie ze względu na leżące tam góry i wyżyny (w tej strefie znajduje się stolica Kenii – Nairobi i rezerwat Masai Mara – miejsce idealne na safari) oraz gorący i suchy na północy i wschodzie. Generalnie najcieplej na terenie całej Kenii jest od lutego do marca, a najchłodniej – w lipcu i sierpniu. Pora deszczowa występuje od marca do maja (tzw. „długie deszcze”) i mniej intensywne „krótkie deszcze” w listopadzie i grudniu. Pora sucha zaś ma miejsce od czerwca do października. W rezerwacie Masai Mara temperatura w ciągu roku waha się średnio od 12 do 28° C, a w Nairobi – między 10 a 26° C. Na wybrzeżu temperatury średnie temperatury oscylują między 22 a 31° C. Co spakować, jadąc na wakacje do Kenii? Warto pamiętać, że kraj przecina równik i słońce jest tu naprawdę bezlitosne, dlatego nakrycie głowy, krem przeciwsłoneczny i okulary są niezbędne, podobnie jak letnia, przewiewna odzież oraz preparaty przeciwko komarom. Równie ważne są jednak cieplejsze ubrania – przydadzą się zwłaszcza na porannym safari.

Safari w Kenii
Najciekawszym i najpopularniejszym miejscem na safari w Kenii jest Narodowy Rezerwat Masai Mara. Znajduje się na południowym zachodzie Kenii i łączy się naturalnie z położonym na terenie Tanzanii Parkiem Narodowym Serengeti. To właśnie tutaj ma miejsce tzw. Wielka Migracja – tysiące antylop, gazeli, zebr przemieszcza się z Serengeti do Masai Mara w poszukiwaniu lepszych pastwisk, by na terytorium Kenii dotrzeć w lipcu i sierpniu. To naprawdę niesamowity spektakl. W dodatku Masai Mara warto odwiedzić nie tylko podczas Wielkiej Migracji: zamieszkują tutaj wszyscy przedstawiciele tzw. Wielkiej Piątki: lwy, lamparty, gepardy, bawoły afrykańskie i nosorożce, a także między innymi krokodyle i hipopotamy (w rzekach Mara i Talek). Poza Narodowym Rezerwatem Masai Mara na safari w Kenii można pojechać także w inne miejsca: do położonych niedaleko siebie (na południowym wschodzie kraju) parków narodowych Tsavo i Amboseli. Tsavo to największy i najstarszy park narodowy w Kenii, z charakterystycznym krajobrazem baobabów, także zamieszkiwany przez wszystkich przedstawicieli afrykańskiej Wielkiej Piątki, w tym przez wyjątkowe lwy – samce są pozbawione grzywy. Z parku narodowego Amboseli rozciąga się z kolei widok na majestatyczny szczyt Kilimandżaro, a jego mieszkańcy to m.in. słowie, bawoły, antylopy, lwy, gepardy, żyrafy.

Co zobaczyć w Kenii?
Oprócz opisanego wyżej safari, podczas wakacji w Kenii można także zobaczyć inne interesujące miejsca. Jednym z nich jest niewątpliwie stolica Kenii – Nairobi, nie tylko największe miasto w tym kraju, ale w całej wschodniej Afryce, założone przez Brytyjczyków. Można tu zajrzeć m.in. do Muzeum Narodowego, muzeum Karen Blixen – autorki słynnej książki „Pożegnanie z Afryką”, Giraffe Centre – fundacji opiekującej się ochroną zagrożonego gatunku żyraf Rothchilda, które można tu poobserwować i nakarmić, masajskiego targu odbywającego się we wtorki i miejskiego targu, trwającego cały tydzień czy do slumsów Kibera – drugich pod względem wielkości w całej Afryce. Wielbiciele flamingów z pewnością zechcą odwiedzić Park Narodowy Jeziora Nakuru, który zamieszkuje największa grupa flamingów na świecie. Amatorom plażowania polecamy wycieczkę na wybrzeże Oceanu Indyjskiego, a zwłaszcza do położonego na południe od Mombasy miasteczka Diani Beach, z piaszczystymi plażami i błękitną, ciepłą wodą. To także dobre miejsce do uprawiania kitesurfingu.

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali