Bunaken National Park i piękna rafa koralowa!

Dzisiaj postaramy się przekonać was, dlaczego warto wybrać się do parku narodowego Bunkaken w Indonezji. Jak wiadomo, Indonezja jest wyspiarskim krajem, na który składa się około 17 tysięcy wysp i wysepek. To również bardzo popularny kierunek, jeśli chodzi o turystykę i rekreację, a do najpopularniejszych wysp należą choćby Sumatra czy Bali. Dla tych osób, które lubią eksplorować nowe miejsca (w szczególności te mniej zatłoczone), przygotowaliśmy ten artykuł.

Kontakt z naturą
Na Bunkaken powinien wybrać się każdy, kto kocha spędzać czas nad wodą i uprawiać różne sporty wodne oraz nurkowanie. Mówi się o nim również jako o Morskim Parku Narodowym. Bunkaken znajduje się przy północnym wybrzeżu Sulawesi, a jego nazwa pochodzi od największej wyspy - własnie Bunkaken. Sam park obejmuje również sąsiednie wyspy - Manado Tua, Siladen oraz mniejsze wysepki. Z czego słynie Bunkaken National Park? To, co zwróci naszą uwagę od razu to niesamowicie przejrzysta woda (aż do 40 metrów widoczności) oraz rafy koralowe, które zalicza się do jednych z najlepszych na świecie! W Morskim Parku Wodnym możecie mieć okazję obserowować bujne i kolorowe życie podwodne, więc pora kupić wodoodporne aparaty. Nie bez powodu mówi się o Bunkaken jako o raju dla fanów nurkowania - park oferuje naprawdę przepiękne miejsca nurkowe, które zalicza się do światowej czołówki. Prawdopodobnie w całej Indonezji nie znajdziecie lepszych raf koralowych. 

Jak się tam dostać?
Wyspa Bunkaken położona jest 8 kilometrów od portu w mieście Manado. Od poniedziałku do soboty pomiędzy Manado a Bunkaken kursuje prom albo łodzie, za które zapłacimy około 50 tys. rupii. Można również wynająć prywatną łódź, ale tutaj koszta są o wiele wyższe, bo mogą sięgać do 300 tys. rupii. Sama rejs trwa około godziny, którą można spożytkować na robienie zdjęć, bo widoki wokół są zachwycające. 

Historia powstania parku
Tak jak wspomnieliśmy, na Morski Park Narodowy składa się kilka wysp i okolicznych wysepek. Łącznie park ma aż 75265 hektarów! Został założony w 1989 roku z inicjatywy ochrony środowiska, ponieważ obawiano się o stan raf koralowych. Był to pierwszy morski park narodowy w całej Indonezji. 

Co można robić na wyspie?
Przede wszystkim - nurkować. Można wykupić praktycznie w każdym hotelu czy resporcie pakiet na safari nurkowe, albo nurkować samodzielnie, jeśli mamy własny sprzęt i pozwolenie. W każdym razie, na pewno pływanie razem z olbrzymimi morskimi żółwiami będzie niesamowitym doświadczeniem. Tak jak wspomnieliśmy, na terenie parku znajdziemy dziesiątki unikatowych gatunków zwierząt - ale uwaga, nie zapominajmy, że znajdujemy w parku narodowym, warto wcześniej przeczytać jego regulamin i koniecznie pamiętać o tym, by zabierać po sobie absolutnie wszystkie śmieci.
Dla tych, którzy znudzili już się nurkowaniem oferuje się wiele innych atrakcji. Zaczynając od tych najmniej aktywnych, czyli relaksowania się na rajskiej plaży (na samym Bunkaken nie ma plaży, ale wystarczy udać się na sąsiednią wyspę) i popijania drinka, aż do trekkingu po lesie tropikalnym. 
Bunkaken i kilka okolicznych wysp to również wyspy wulkaniczne. Na jednej z nich, Manado Tua, można wspiąć się na szczyt nieaktywnego już wulkanu, a cała wyprawę szacuje się na około 3-4 godziny marszu. 

Nocleg na Bunkaken
Jak łatwo można się domyślić, z racji tego, że Bunkaken to turystyczne miejsce, bardzo łatwo znaleźć nocleg. Istnieje też możliwość wykupienia noclegu razem z wyżywieniem, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Ceny są różne, od 100 tys. rupii do 250 tys. rupii za noc. Nie ma również większego problemu z szukaniem czegoś "na ostatnią" chwilę, jedyne, co ryzykujemy to nocleg w dalszej części wyspy.

Kursy nurkowania
Jako, że Bunkaken jest głównie znane z pięknych far koralowych, wiele ludzi przybywa tutaj w celu odbycia kursu nurkowania. Właściwie każdy resort współpracuje z jakąś szkołą, a ceny są dosyć atrakcyjne, więc warto wziąć pod uwagę taką możliwość. 

Ludzie
Mieszkańcy Bunkaken i okolicznych wysp są bardzo mili i lubią kontakt z cudzoziemcami. Można tutaj również spotkać wiele "mieszanych" par, bo często zdarza się, że przybysze z Europy czy innych kontynentów są tak zachwyceni atmosferą tego miejsca oraz ludźmi, że postanawiają zostać tu na stałe i założyć rodziny. Warto też dodać, że na Bunkaken mieszkają częściowo wyznawcy islamu, a częściowo chrześcijanie, więc jeśli zmęczycie się nurkowaniem, można udać się na zwiedzanie wyspy i miejsc kultu, które są interesujące. Koniecznie też spróbujcie lokalnej kuchni, która obfituje w owoce morza. Ceny są nieco wyższe niż na innych indonezyjskich wyspach, ale różnica nie jest aż tak bolesna

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali