Co warto zobaczyć w Kambodży?

Dzisiejsza Kambodża to bez wątpienia kraj pełen kontrastów. Wciąż jest to państwo zmagające się z tragicznymi konsekwencjami wielu konfliktów zbrojnych. XX wiek i burzliwe zawirowania polityczne jakie miały miejsce w tym okresie na obszarze całego półwyspu indochińskiego odcisnęły swoje piętno na mieszkańcach regionu w tym na obywatelach Kambodży. Mimo to ze względu na swoje atrakcyjne położenie, unikalne walory przyrodnicze, wyjątkową kuchnię, a przede wszystkim monumentalne zabytki, nie brakuje podróżników, dla których Kambodża stanowi obowiązkowy punkt do odwiedzenia w czasie wyprawy po azji południowo wschodniej. Zobaczmy jakie atrakcje warto uwzględnić w swoim planie podróży po tym niezwykłym państwie.

Jak przygotować się przed podróżą
Ważną kwestią dla każdego turysty wybierającego się w nieznane dla siebie miejsce jest to jaką walutą będzie można operować na miejscu i gdzie najlepiej się w nią zaopatrzyć. Ze względu na to, że miejscowa gospodarka jest nastawiona głównie na masową turystykę międzynarodową można także zadać sobie pytanie, jakie dodatkowe waluty poza lokalną są tu akceptowane. Oficjalna waluta opisywanego państwa to Riel Kambodżański. Gdy planuje się podróż na pewno warto wymienić część gotówki ze swojego budżetu na Riele. Jednak rzeczywistość na miejscu udowadnia, że dolar amerykański jest w praktyce drugą mniej oficjalną, ale niemal powszechnie akceptowaną walutą Kambodży. Dolarem amerykańskim zapłacimy wszędzie w miastach, nawet na małych lokalnych targach i ulicznych. Z drugiej strony Riel jest najczęściej używany poza miastami na Kambodżańskiej wsi. Warto przy tym pamiętać, że Kambodżanie najczęściej nie używają amerykańskich monet. 1 USD odpowiada ok 4000 riel, a zmiany poniżej jednego dolara są wydawane w riel. Dlatego podczas podróży po Kambodży zawsze zaleca się zabranie ze sobą zarówno Rieli, jak i dolarów amerykańskich. Pamiętać należy także o odpowiednim ekwipunku na wypadek deszczowej pogody. W tym rejonie świata w związku z panującym zwrotnikowym klimatem można trafić na ulewną monsunową aurę, która trwa od maja do października. W pozostałych miesiącach będziemy mieć do czynienia z porą suchą, w której opady zdarzają się sporadycznie, a temperatura waha się od 20 do 30 stopni Celsjusza.

Kompleks świątyń Angkor
Jeden z największych na świecie parków archeologicznych - Angkor to często główny powód przyjazdu do Kambodży. Miejsce to rozciąga się na obszarze ponad 400 kilometrów kwadratowych w pobliżu współczesnego miasta Siem Reap. To stamtąd będziemy mogli wyruszyć na zwiedzanie tego niezwykłego miasta powstałego na początku IX wieku i było zamieszkiwane aż do wieku XV kiedy to przeniesiono stolicę w rejon dzisiejszego Pnom Penh. Z Angkor wiąże się niezwykle bogata historia świetności państwa Khmerów - dawnych mieszkańców i władców Kambodży. Państwo to było w pewnym momencie uważane za najpotężniejsze na całym półwyspie Indochińskim. Wyrazem bogactwa i potęgi ówczesnych władców tych terenów była właśnie stolica, a przede wszystkim jej kompleksy świątynne. Dziś wiemy dzięki badaniom prowadzonym w ramach UNESCO, że dawna stolica państwa Khmerów była największym i najludniejszym miastem świata w okresie przed rewolucją przemysłową. Szacuje się, że mogło je zamieszkiwać ponad milion mieszkańców. Nie dziwi zatem, że na wspomnianej liście światowego dziedzictwa zajmuje honorowe miejsce i do dziś zachwyca swoim rozmachem. Do najbardziej znanych architektonicznych zabytków tego miejsca zaliczyć trzeba głównie świątynię Angkor Wat, której charakterystyczne wysokie wieże rozpoznamy już z dużej odległości. Pochodzi ona z XII wieku i poświęcona jest hinduskiemu bogowi Wisznu, z którym utożsamiał się panujący wówczas Khmerski władca. Na terenie całego miasta znajdziemy także wiele zabytków związanych z buddyzmem oraz braminizmem co świadczy o niespotykanej nigdzie indziej w Indochinach tamtego okresu tolerancji religijnej. Będąc na miejscu zwróćmy szczególną uwagę na niezwykłą kamienną płaskorzeźbę rozciągającą się na długości aż dziewięciuset metrów. Przedstawia ona sceny z indyjskich eposów w tym ponad dwadzieścia tysięcy różnorodnych postaci.

Tropikalna wyspa Koh Rong
Jeśli zaliczymy już największą znaną atrakcję turystyczną kojarzoną z Kambodżą warto poznać inną stronę tego azjatyckiego Państwa z dala od zgiełku wielkich miast i tłumu turystów. Jeśli marzymy o tego typu odpoczynku warto zwrócić uwagę na kambodżańskie tropikalne plaże i wyspy. Idealnym miejscem na takie wakacje może być wyspa Koh Rong, na którą ze stałego lądu dostaniemy się specjalnym promem. Wizytówką tego miejsca jest brak ruchu samochodowego i tłocznych ulic. Większość życia toczy się tam na niezwykle pięknych plażach z białym piaskiem i turkusową wodą.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali