Chiny - ciekawostki i atrakcje

Niedługo wybierasz się do Chin? Musisz wiedzieć, że to jeden z najbardziej złożonych krajów na świecie. Wielu turystów odwiedzających go po raz pierwszy nie wie, czego się spodziewać. W pewnym sensie Chiny całkowicie spełniają oczekiwania podróżnych. Czasami jednak zupełnie ich zaskakują. Zapoznaj się z najważniejszymi rzeczami, które powinieneś wiedzieć przed podróżą do Chin.

Po angielsku nie pogadasz
W Chinach nie możesz liczyć na to, ze dogadasz się, przynajmniej z częścią mieszkańców , w języku angielskim. Chińczycy z reguły nie znają tego języka, bo uważają to za zbyteczne. Nie próbuj nawet pytać o wskazówki i zamawiać jedzenia po angielsku. Ale nie musisz biegle posługiwać się mandaryńskim, aby poruszać się po Chinach. Możesz użyć mowy ciała, Tłumacza Google, a nawet rysunków, gdy podróżujesz po tym kraju.

Kraj jest wyjątkowo bezpieczny
W Chinach naprawdę można czuć się bezpiecznie. Poziom przestępczości jest tu niezwykle niski. Jest to częściowo związane z kontrowersyjnym ustrojem i ostrymi przepisami, łącznie z karą śmierci. Ludzie nawet nie próbują zadzierać z prawem, ponieważ wiedzą, że po prostu nie mogą uniknąć konsekwencji. Biorąc pod uwagę fakt, że większość Chińczyków to bardzo przyzwoici ludzie, trudno byłoby wśród nich znaleźć potencjalnych przestępców. Od czasu do czasu zdarzają się incydenty kradzieży kieszonkowych w ruchliwych miastach, ale nawet tego można bardzo łatwo uniknąć, zachowując podstawowe zasady ostrożności.

Odległości są ogromne
Podróżowanie po Chinach pociągiem może uświadomić Ci, jak wielki jest świat. Kraj jest ogromny, odległości również. Na przykład podróż pociągiem z Chengdu do Siping zajmie Ci 44 godziny. Podróżowanie drogą lądową w Chinach to jeden z tych momentów, w których naprawdę możesz przekonać się o ogromie świata.

Nietrudno częściowo uniknąć mięsa, ale bardzo trudno go całkowicie uniknąć
Możesz być wegetarianinem i przez kilka tygodni nie jeść w mięsa w Chinach, wciąż próbując niesamowitych rzeczy. Zamiast mięsa można jeść makaron, bakłażana z dużą ilością czosnku, kalafiora i pikantne smażone ziemniaki. Chińczycy kochają mięso, ale uwielbiają też warzywa, ryż i kluski. Możesz mieć pewne trudności z zamawianiem bezmięsnych dań. Jedynym sposobem, aby powiedzieć, że jesteś wegetarianinem, jest hasło "jem warzywa". Jednak może okazać się, że dostaniesz talerz pysznych warzyw... posypanych z wierzchu mięsem. Jeśli coś jest gotowane w bulionie, najprawdopodobniej jest to bulion mięsny, ewentualnie rybny. Jeśli jesteś weganinem, będziesz musiał walczyć, aby uniknąć jedzenia jaj. Są w wielu daniach na bazie makaronu i ryżu, a czasem nawet w potrawach z warzyw. Jeśli będziesz trzymać się warzywnych potraw i zwykłego ryżu, przetrwasz w swoją podróż do Chin. Ponieważ większość produktów roślinnych (soczewica, ciecierzyca, warzywa bogate w białko, awokado) w Chinach jest niedostępna, dobrym pomysłem dla wegan jest zabranie ze sobą odpowiednich suplementów diety.

Miasta są przeludnione
Zapewne już o tym słyszałeś, ale tak naprawdę zdasz sobie sprawy z tego, gdy wylądujesz w Pekinie w sezonie turystycznym. Będziesz potrzebować nerwów ze stali, aby poruszać się po metrze i cierpliwości świętego, aby dostać się do muzeów. Ludzie są dosłownie wszędzie. Całe mrowie ludzi. Ale gdy nauczysz się radzić sobie z tym, stanie się to częścią twojego chińskiego doświadczenia.

Wieś jest piękna
Jeśli chcesz poznać Chiny, odwiedź najważniejsze miasta. Podziwiaj Zakazane Miasto w Pekinie, Bund w Szanghaju i Terakotowych Wojowników Xi'ana. Następnie wskocz do pociągu lub autobusu i się stamtąd się wydostań. Prowincja chińska jest niepowtarzalna. Z parkami narodowymi o niemal każdym rodzaju krajobrazu, o którym można pomyśleć, niemożliwie niebieskimi jeziorami i wodospadami oraz strzelistymi górami ozdobionymi świętymi relikwiami. Będziesz zachwycony tutejszymi cudami natury. Miejsca, które bez wątpienia warto odwiedzić to Jiuzhaigou, Huashan i Tarasy Ryżowe Longsheng.

Klimat jest trudny
Chińczycy przegrzewają się latem i marzną zimą. Możemy tu doświadczyć temperatury do 50 stopni w lipcu i sierpniu Na północy kraju może ona spać nawet do minus 15 stopni w styczniu i lutym. Najlepszym czasem na wizytę w Chinach jest, zatem wiosna i lato, kiedy klimat jest do zniesienia dla przeciętnego Europejczyka. Bardzo ważne jest odpowiednio się spakować biorąc pod uwagę porę roku, w której udajemy się do Chin i region, do którego chcemy podróżować.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali