Portugalskie wakacje: Kraina płynąca winem port

Leżące na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego wzdłuż rzeki Douro Porto od lat pretenduje do miana najpiękniejszego miasta nie tylko samej Portugalii, ale i całej Europy. Bez problemu dolecieć możecie tu z Krakowa, Modlina i Warszawy, a jeśli mieszkacie w zachodniej części Polski – także i z Berlina. Z tych samych miast realizowane są również regularne połączenia z Lizboną, warto więc rozważyć połączenie w swej portugalskiej podróży obecnej i dawnej stolicy tego niezwykłego kraju. Ceny biletów lotniczych nierzadko rozpoczynają się już od 150 złotych za osobę, co na pewno będzie jednym z argumentów do wakacji w Portugalii! W samym Porto z pewnością warto spędzić co najmniej 2 dni, choć gwarantujemy, że jeśli chcecie odpowiednio poznać miasto, poczuć jego niepowtarzalny klimat oraz spróbować odpowiedniej ilości porto w Porto, nie będziecie się tu nudzić nawet przez tydzień! 

Kiedy jechać do Portugalii?

Najlepszym okresem na podróż do Porto będą miesiące od maja aż do połowy października. Średnie temperatury w tym czasie wynoszą co najmniej 15 stopni Celsjusza a w szczycie sezonu – przypadającym tu na lipiec i sierpień – nierzadko przekraczają nawet 20. To także swego rodzaju pora sucha, ponieważ nawet na przełomie roku słupki rtęci zazwyczaj nie spadają tu poniżej 5 stopni, jednak ilość przypadających na ten okres opadów może być uciążliwa w trakcie zwiedzania. Najbardziej deszczowymi miesiącami są w tym regionie listopad, grudzień oraz styczeń a suma opadów przypadająca na każdy z nich może być nawet 10–krotnie wyższa od tej spodziewanej w lipcu. Temperatura wody w Oceanie Atlantyckim w okolicy Porto w najchłodniejszym momencie roku – przypadającym na początek marca – wynosi około 12 stopni Celsjusza, w najcieplejszym natomiast (połowa sierpnia) przekraczać może nawet 20 stopni. 

Chcesz wybrać się na luksusowe wakacje do Portugalii? Kliknij tutaj! https://planetescape.pl/kraj/luksusowe-wakacje/

Co warto zobaczyć w Porto?

Większość z najważniejszych atrakcji Porto skupiona jest w trzech sąsiadujących ze sobą dzielnicach – Ribeira, Mirabaia oraz Baixa. Ze względu na ukształtowanie okolicznego terenu samo centrum najłatwiej zwiedza się pieszo, choć w sezonie kursują tu także zabytkowe tramwaje a podróż nimi może być przygodą sama w sobie. Odwiedźcie tutejszą Avenida dos Aliados, jeden z głównych placów miasta pełen budynków w klimacie secesji i art deco. Tuż obok trafić możecie na dworzec kolejowy Sao Bento z licznymi typowymi dla tego regionu niebieskimi płytkami azulejo przedstawiającymi historię Portugalii. Z pewnością warto także zajrzeć do jednego z licznych kościołów na terenie Porto, do najpopularniejszych należą tu Kościół Kleryków, Katedra Se czy też Kościół św. Franciszka. Ten ostatni położony jest tuż przy jednej z nadrzecznych promenad, na której bez problemu znajdziecie urocze kafejki, bary i restauracje. Jednym z mostów miasta – w tym na przykład kultowym Ponte Luis I zaprojektowanym przez Gustave’a Eiffela – wybrać możecie się także do sąsiedniego miasteczka Villa Nova de Gaia. Zamieszkiwane przez około 300 tysięcy osób miasto słynne jest ze względu na liczne winiarnie, w których skorzystać możecie z wycieczek połączonych z degustacją oraz rejsy wzdłuż rzeki Douro. Podczas urlopu w Porto polecamy odwiedzić także malowniczą dolinę Douro, wpisaną na listę UNESCO w której znajdziecie jedne z najstarszych winnic na świecie oraz przepiękne krajobrazy idealne do sielskiego wypoczynku na portugalskiej prowincji. 

Ciekawostki z Porto

Wakacje w Porto to świetna okazja – nie tylko dla najmłodszych – do odkrycia tajemnic Harry’ego Pottera. Tutejsza Księgarnia Lello była jedną z najważniejszych inspiracji J.K. Rowling do stworzenia sagi o przygodach młodego czarodzieja. W samym mieście skorzystać możecie również z licznych wycieczek tematycznych – dotyczących właśnie czarodziejskich miejsc miasta, tutejszych mostów lub głównego towaru eksportowego regionu – porto. Nie od wina jednak, a od nazwy miasta wzięła się nazwa całego kraju – Portugalii. Podczas wakacji w Porto spróbujcie również miejscowego przysmaku – pięciowarstwowej kanapki złożonej z różnego rodzaju serów, wędlin i sosu piwno–pomidorowego, zwanej Franceshiną. 

Gdzie spać w Porto? 

Szukając noclegu w Porto zwróćcie szczególną uwagę na obiekt Portobay Flores. Położony jest w samym centrum miasta, przy spokojnym deptaku łączącym stację Sao Bento z Pałacem Sztuki i Mercado Ferreira Borges, częściowo na terenie dawnego pałacu tuż obok zabytkowego XVI–wiecznego kościoła. Hotel dysponuje w sumie 66 pokojami z czego 11 znajduje się w skrzydle historycznym zachowując autentyczny i luksusowy klimat dawnej epoki. Mimo lokalizacji w centrum miasta znajdziecie tu cieszę i spokój idealne do perfekcyjnego urlopu w Porto a na terenie obiektu skorzystać będziecie mogli między innymi z basenu, centrum SPA czy siłowni. 

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali