Sri Lanka - pogoda, ceny, kiedy jechać, co zobaczyć?

W sanskrycie Sri Lanka oznacza „olśniewający kraj” i jest to idealny opis tego niesamowitego miejsca. Do niedawna szargane wojną domową państwo podniosło się ze zniszczeń i oferuje turystom podróż życia w stosunkowo niskiej cenie. Ten cudowny i niewielki kraj ma do zaoferowania więcej niż większość z nas się spodziewa. Można robić tutaj wszystko od objazdówki po wyspie, przez plażowanie, po aktywny wypoczynek, a wszystko to o smaku i zapachu curry i herbaty. Ta wyspa na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od Indii oferuje niskie ceny, dobry dojazd m.in. przez Bangkok, świetny klimat i wyśmienitą kuchnię. Przed wami 3000 lat historii oraz bardzo bogate dziedzictwo kulturowe powiązane z buddyzmem. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Sri Lanka to niewielki, ale bardzo interesujący kraj a ilość atrakcji dawnego Cejlonu może zawrócić nam w głowie. Szybko zauważycie, że jest kraj nizinny, gdzie niziny stanowią aż 80% jego powierzchni. Oczywiście nie oznacza to, że nie znajdziemy tutaj malowniczych gór i tak w środkowo-południowej części znajduje się prekambryjski masyw górski, który jest przedłużeniem Dekanu. Choć linia brzegowa nie jest zbyt rozwinięta, to przy wybrzeżach znajdują się liczne rafy koralowe a sam widok Oceanu Indyjskiego zapiera dech w piersiach. Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego na południu, co oznacza, że średnia roczna temperatura wynosi ponad 27 °C, a suma opadów ponad 1000 mm, zaś w górach nawet 5000 mm. Co jeszcze musicie wiedzieć?

Pogoda na Sri Lance
Klimat Sri Lanki jest tropikalny, jednak w wysokich górach w zimie mogą pojawić się przymrozki, chociaż nawet tam średnia temperatura nie spada zazwyczaj poniżej 17°C. Średnia roczna temperatura wynosi od 28°C do 31°C. Zasadniczo na klimat kraju mają wpływ dwa monsuny: od maja do sierpnia w południowo-zachodniej części kraju monsun Yala przynosi deszcze, a od grudnia do marca w tej części kraju jest pora sucha. Monsun Maha wieje zaś od października do grudnia i przynosi deszcze na południe i zachód, chociaż właśnie ta część kraju jest dużo bardziej sucha niż południowy zachód.

Kiedy wyjechać?
Jeśli chodzi o Sri Lankę, to nie ma najgorszego i najlepszego okresu, jednak można wyodrębnić dwa idealne momenty na wakacje. Pierwsza pora wypada zimą – od połowy grudnia do końca lutego. Najlepsza pogoda jest wtedy na południowym wybrzeżu i w Krainie Herbaty, jednak w tym czasie jest też najwięcej turystów oraz ceny są trochę wyższe. Dobry moment na wyjazd to marzec i kwiecień, kiedy pogoda jest wciąż dobra, rzadko zdarza się, że pada deszcz, a ilość turystów i ceny są niższe. Drugi sezon, kiedy warto odwiedzić Sri Lankę, wypada w lipcu, sierpniu i wrześniu. Na południowym wybrzeżu wyspy trwa wówczas pora deszczowa, więc na odpoczynek nad oceanem najlepiej wybrać wschodnie plaże. W Trójkącie Kulturalnym pełnym zabytków UNESCO zawsze jest parno i gorąco, ale w Krainie Herbaty jest zdecydowanie chłodniej i bardziej deszczowo. Warto pamiętać, że lipiec i sierpień to miesiące festiwali! Koniec listopada i początek grudnia to czas deszczy tak więc trzeba się przygotować na ulewy.

Ceny na Sri Lance
Najtańszą formą transportu na Sri Lance jest transport publiczny, czyli tuktuki, autobusy i pociągi. W porównaniu z Polską jest to naprawdę bardzo tani sposób podróżowania i wydamy naprawdę niewiele za kilka dni używania transportu. Kuchnia jest przepyszna i niedroga, jednak należy uważać na targach, kiedy sprzedawcy przy pomocy swoich „nawoływaczy” będą próbować nas naciągnąć. Lepiej wcześniej sprawdzić ceny w sieci i nie dać nabić się w butelkę. O ile samo podróżowanie i zakwaterowanie w Sri Lance jest stosunkowo tanie, to niestety za zwiedzanie zabytków musimy zapłacić tzw. podatek od białej skóry. Oznacza to, że zapłacimy za wejście o wiele więcej niż lokalni mieszkańcy. Niestety tak już jest i nic nie możemy na to poradzić. Warto też pamiętać, że mimo podania ceny i w dolarach, i w rupiach, to wpłaty często przyjmowane są tylko w rupiach.

Co zobaczyć na Sri Lance?
Jeśli macie więcej dni na podróż warto zacząć od jednego dnia w Kolombo, które jest wielką metropolią dość chaotyczną i męczącą, ale posiadającą swój specyficzny klimat. Koniecznie przejedź się tuk tukiem a zafundujesz sobie wyjątkowe wspomnienie. Równie ciekawe i mniejsze miasteczka to np. Kandy czy Galle ze swoim fortem. Jeśli interesujecie się historią wyspy to warto skupić się na jej północnym centrum, gdzie znajdziecie Sigiriyę, ruiny kompleksu pałacowego na wielkiej wulkanicznej skale; ruiny miasta w Polonnaruwie oraz Anuradhapurze. Z miejsc religijnych warto zobaczyć buddyjskie Świątynię Zęba w Kandy i świątynię Rangiri w jaskiniach w Dambulli oraz hinduistyczne w Dżafnie, Kataragamie i Matale. Kochasz naturę i aktywny wypoczynek? Spędź dzień na safari w takich parkach narodowych jak Yala, Wilpattu, Uda Walawe czy Minneriya.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali