Skarby Turcji: Bursa i jej zabytki

Historyczne miasto nad Morzem Marmara przyciąga turystów, dla których  Turcja to przede wszystkim wspaniałe zabytki. Bursa to atrakcyjny cel  każdej wycieczki po tym kraju, a jej budowlom z pewnością warto  poświęcić nieco uwagi. Dawna stolica państwa osmańskiego może dziś  zadziwić licznymi kontrastami. Z jednej strony jest to prężnie  rozwijające się miasto – jedno z największych w Turcji. Z drugiej  strony, mimo gwałtownie zachodzących zmian, w dalszym ciągu może się  pochwalić cennymi zabytkami. Ciekawą grupę zabytków stanowią tutejsze  łaźnie, w których już przed wiekami korzystano z leczniczych kąpieli.  Łaźnie powstawały już w okresie rzymskim, jednak te najpiękniejsze są  pamiątkami z XVI wieku. Drugim symbolem Bursy jest teatr cieni, a  poświęcone tej tematyce muzeum należy do największych atrakcji miasta.

 W gronie zabytkowych budowli wyróżnia się wspaniały meczet i grobowiec  Murada I z XIV wieku. W tym miejscu do dziś wspomina się Murada, zwanego  Stwórcą Świata – władcę wojowniczego, który poległ w czasie słynnej  bitwy na Kosowym Polu. Jego meczet i grobowiec zaliczają się do  najpiękniejszych zabytków w licznej grupie meczetów. Na terenie Bursy  jest ich ponad 120, a meczet Murada należy do tych najchętniej  odwiedzanych. Równie atrakcyjny jest meczet i grobowiec Murada II z I  połowy XV wieku. Ten meczet przyciąga przede wszystkim wspaniałymi  dekoracjami, utworzonymi m. in. z kolorowych płytek ceramicznych.  Spacerując po mieście warto też odwiedzić Cytadelę oraz osmańską  nekropolię. Na jej terenie znajdują się groby tych władców, którzy  położyli podwaliny pod potęgę imperium osmańskiego. Choć nie są to  autentyczne groby, zasługują na uwagę. Odbudowane po wielkim trzęsieniu  ziemi, stały się wspaniałym przykładem baroku osmańskiego.

Gdzie jeszcze warto się wybrać? Ciekawym obiektem na terenie miasta jest  Wielki Meczet z przełomu XIV i XV wieku. Jego najbardziej  charakterystyczną cechą są kopuły. Jest ich 20, a każda z nich przyciąga  uwagę zwiedzających swą formą. Meczet ten zachwyca również wspaniałymi  portalami, wykonanymi z marmuru. Warto też zwiedzić Zielone Mauzoleum  oraz wybrać się na teren kompleksu Bajazyta I. znajdujące się tu budowle  pochodzą z końca XIV wieku, a w ich gronie znalazły się takie obiekty,  jak meczet, pałac, medresy oraz szpital.

Bursa może się jednocześnie pochwalić wyjątkową atrakcją czekającą w  niewielkiej odległości od centrum miasta. To Park Narodowy Uludag, który  przyciąga wspaniałymi krajobrazami, górską scenerią oraz doskonałymi  warunkami do jazdy na nartach. To idealne miejsce dla miłośników sportów  zimowych. Latem panują tu doskonałe warunki do urządzania pieszych  wędrówek, z których chętnie korzystają i miłośnicy trekkingu, i turyści –  przyrodnicy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali