Sri Lanka – bogactwo kulturowe i luksusowy wypoczynek

Najpiękniejsze miejsca świata są w zasięgu Twojej ręki. Jeśli marzysz o wyjątkowym wypoczynku połączonym z dużą dawką zwiedzania interesujących miejsc, to nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Zapraszamy Cię na przepiękną Sri Lankę, łączącą w sobie fascynujące bogactwo kulturowe z luksusowym wypoczynkiem na łonie przyrody.

Anuradhapura

Anuradhapura to przepiękne, historyczne miasto, zachwycające wielością zabytkowych budowli. Znajduje się ono na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Pełniła ona rolę miasta stołecznego dawnego, syngaleskiego państwa. Legenda głosi, iż jego początki sięgają momentu przybycia na te tereny buddyjskiej mniszki, Sanghamitty. Miała ona przywieźć z sobą gałązkę świętego drzewa Bohdi, pod którym według podań miał medytować sam Budda. Ową gałązkę mniszka ofiarowała panującemu tutaj władcy Devanampiyatissowi. Miasto przez wieki rozwijało się, kwitła tu kultura, która głęboko przeplatała się z religią. W czasach świetności miasto posiadało kilkadziesiąt klasztorów, wspaniały kompleks pałacowy oraz liczne, zachwycające swą finezją ogrody. Po upadku państwa syngaleskiego miasto zostało opuszczone i zapomniane. Odkryte dla świata na nowo zostało w XIX wieku.

Można podziwiać tutaj świątynię Isurumunija, leżącą w południowej części królewskich ogrodów. Pochodzi ona z trzeciego wieku przed Chrystusem i pamięta czasy panowania Dewanampii Tissy. Robi duże wrażenie ze względu na swoją interesującą konstrukcję, która sprawia wrażenie jakby budowla była przyrośnięta do znajdujących się tuż obok skał. Przy wejściu do świątyni znajduje się słynna rzeźba przedstawiająca Kochanków z Isurumunii. Przedstawia ona legendarne postacie Salija, syna króla Dutugemunu oraz wiejskiej dziewczyny, w której książę się zakochał i dla której zrezygnował z korony. Kolejna atrakcją jest dagoba Mirisaweti, zbudowana na polecenie króla Dutugemuna, na którego rozkaz powstała również Ruwanawlisaja. Znajduje się tu sala, w której dawni mnisi spożywali posiłki. Następnym krokiem będzie Thuparamaja, dzieło powstałe z inspiracji króla Dewanampija Tissy. To piękna mała świątynia, istotna dla buddystów ze względu na spoczywające w niej relikwie. Obecny budynek jest rekonstrukcja dawnej świątyni i powstał całkiem niedawno, bo w XIX wieku.

Dambula

To miejsce przyciąga licznych turystów ze względu na piękne, wykute w skale świątynie. Droga tam wiodąca prowadzi przez strome schody prowadzące do buddyjskiego klasztoru, stanowiącego niejako bramę do tego kompleksu świątyń, noszącego wspólną nazwę Rangiri, co tłumaczymy, jako Złotą Świątynię. Pierwsze z świątyń wykuto dwieście lat przed naszą erą i stanowiły one również miejsce schronienia dla królewskich uciekinierów z upadającej Anuradhapury. Posiadają one wyjątkowy klimat, który potęgują liczne freski, przedstawiające sceny z religijnych podań oraz liczne wyobrażenia Buddy.

Matale

Matale słynie ze wspaniałych, aromatycznych przypraw, które na co dzień goszczą na naszych stołach, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze źródła ich powodzenia a nawet z ich dokładnego wyglądu. Mieszczą się tutaj ajurwedyjskie ogrody, pełne różnorodnej roślinności, mającej szerokie zastosowanie w kuchni. Zobaczycie tu wanilię, pieprz i kardamon, a także gałkę muszkatołową i imbir. Jeśli chodzi o owoce to szczególnie polecamy skosztować ananasów, których rośnie tu całe mnóstwo. Będziecie mieli okazję zobaczyć kakaowce oraz królujące tutaj kawę i herbatę. Rośnie tu wiele roślin posiadających właściwości lecznicze, miedzy innymi doskonałej jakości aloes, znany z działania antyseptycznego oraz ze swego korzystnego wpływu na metabolizm człowieka. Licznie występują tu również kauczukowce oraz drzewa sandałowe będące głównym składnikiem oleju sandałowego. Ma on zastosowanie w produkcji ekskluzywnych perfum, cieszących się powodzeniem klientów na całym świecie. Zaskoczą Was także liczne, egzotyczne rośliny, posiadające różnorakie kształty, rozmiary i barwy. Jedną z nich jest niewątpliwie flaszowiec, zdumiewający swoim wyglądem, ale też właściwościami zdrowotnymi. Wpływa on dobrze na regulację soków trawiennych żołądka oraz podbudza laktację u matek karmiących piersią.

Idealne miejsca na wypoczynek – Nagombo i Dehiwala Mount Lavinia

Po intensywnym zwiedzaniu warto odetchnąć w pięknym i malowniczym miejscu. Dlatego też zapraszamy Was na zachwycające plaże Negombo. Możecie tu pozwolić sobie na swobodny wypoczynek, kąpiele w przejrzystej wodzie oraz na uprawianie sportów wodnych. To okazja do romantycznych spacerów przy zachodzie słońca oraz podziwiania piękna natury. Polecamy niespieszne wędrówki po pobliskim targu rybnym, gdzie będziecie mogli zakupić świeże ryby oraz owoce morza, ale też przyjrzeć się życiu mieszkańców.

Polecamy też Dehiwal Mount Lavinia, gdzie plaże kuszą swym urokiem i czystym piaskiem, muskanym przez łagodne, lazurowe fale. Tutaj również będziecie mogli odpocząć, zrelaksować się i poczujecie się jak w bajce.

Jak widzicie, Sri lanka jest miejscem mającym wiele do zaoferowania. Różnorodność atrakcji tego pięknego kraju jest imponująca i niewątpliwie zachęca do przyjrzenia się im z bliska.  

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali