Ubud - kulturowa stolica Bali

Wybierasz się do Indonezji? Koniecznie zajrzyj do miasta Ubud, które bardzo często nazywane jest również „kulturową stolicą Indonezji”. Położone jest w południowej części wyspy, a konkretnie w regionie Gianyar, słynącego z gęstych lasów, pól ryżowych oraz tradycyjnych wiosek, w których można zobaczyć prawdziwą lokalną sztukę oraz rzemiosło. 

Kilka informacji praktycznych
Miasto Ubud zamieszkuje około 30 tysięcy mieszkańców. Jak się po nim najbezpieczniej poruszać? Zapomnij o wycieczce samochodowej, to miasto koniecznie zwiedzaj pieszo lub na skuterze, ponieważ czekają cię dziesiątki wąziutkich uliczek. Skuter bez problemu wynajmiesz w jakiejkolwiek wypożyczalni aut i skuterów, których w Ubud znajdziesz dużo. Jeśli jednak nie jesteś fanem pieszych wycieczek, możesz skorzystać z lokalnej komunikacji miejskiej. Dobrze wiedzieć, że główna ulica miasta Ubud nazywa się Jalan Raya Udud, do której dołączone są równie ważne Jalan Monkey Forest i Jalan Hanoman – to tu znajduje się turystyczne serce miasteczka. 

Oferta gastronomiczna w Ubud
Czego warto spróbować w Ubud? Nie zapominajmy, że jesteśmy w Indonezji, więc przede wszystkim poleca się różnorodną kuchnię indonezyjską. Szczególnie, że nie jest ona popularna w Polsce, zazwyczaj mówi się o kuchni tajskiej czy chińskiej, więc co jest wyróżniające dla tej wyspiarskiej? Przede wszystkim warto wspomnieć, że jedzenie jest … tanie! Wielu turystów rezygnuje jednak z zamówienia czegoś lokalnego, ponieważ w konsternację wprowadzają ich nieznajome nazwy. Wystarczy jednak kilkuminutowy wcześniejszy research i gotowe – na przykład, „ayam” to kurczak, „soto” zupa, „mie” makaron, a „goreng” smażony ryż. Jak łatwo się domyślić, na tych składnikach bazuje indonezyjska kuchnia, a mieszkańcy jedzą przede wszystkim ryże i makarony z doprawionymi mięsami oraz głównie sosem chili. Nie oznacza to, że nie jedzą warzyw, wręcz przeciwnie, kuchnia indonezyjska jest bogata we wszelkiego rodzaju warzywa i owoce. Nie martwcie się również zbytnio o wspomniane nazwy, w Ubud czy innych większych miastach Indonezji w restauracjach zazwyczaj można się spodziewać obrazkowego menu. Oprócz kuchni indonezyjskiej znajdziecie tu również knajpy z innymi kuchniami świata, wystarczy się przejść głównymi ulicami i na pewno coś wpadnie wam w oko. 

Zakupy
Nie zapomnijcie, że w Ubud możecie kupić unikatowe przedmioty z lokalnych przedsiębiorstw rzemieślniczych. Nie znajdziecie ich nigdzie indziej, więc to dobry czas, by zaopatrzyć się w jakieś pamiątki.

Atrakcje
Przechodzimy do jednego z najważniejszych punktów – atrakcji turystycznych. Nie bez powodu to miasto nazywane jest „kulturalną stolicą Bali”. Znajdziemy tu wiele muzeów i galerii sztuki, nie tylko tych z tradycyjnymi czy historycznymi ekspozycjami, ale również ze współczesną sztuką balijską. Może się to okazać niezwykle ciekawe oraz zaskakujące, polecamy w szczególności Blanco Renaissance Museum (wstęp kosztuje ok. 23 złotych), Neka Art Museum (wstęp kosztuje ok. 22 złotych) i Agung Rai Museum of Art (ARMA). Wymienione tutaj trzy muzea mają bardzo dobrze zrobione strony internetowe w języku angielskim, na których można sprawdzić godziny otwarcia lub obecne ekspozycje. 
Poza muzeami, koniecznym punktem są hinduistyczne świątynie, których znajduje się tutaj naprawdę sporo. Do najpiękniejszych i najpopularniejszych zalicza się np. Pura Dessa Ubud, Pura Taman Saraswati i Pura Dalem Agung Padangtegal, nazywana inaczej świątynią śmierci. Koniecznie trzeba dodać, że świątynia ta położona jest w Sacred Monkey Forest Sanctuary, nieopodal tzw. małpiego parku. To na pewno jedna z większych atrakcji turystycznych miasta Ubud, któż z nas nie chciałby pójść na spacer z małpami? Wracając jednak do świątyni, często mówi się o niej również jako o „głównej świątyni”, ponieważ została wybudowana około 1350 roku (razem z dwiema innymi świątyniami na tym terenie). Polecamy obejrzeć wszystkie świątynie oraz zostać dłużej w małpim parku, szczególną atrakcją jest pora karmienia małp, to będzie wspaniałe przeżycie. 
W Ubud dla turystów dostępny jest również XIX-wieczny pałac Puri Saren Agung, który otoczony jest przepięknymi ogrodami. Na pałacowym dziedzińcu codziennie odbywają się przeróżne pokazy i przedstawienia z udziałem tancerzy, które warto zobaczyć. 

Okolice miasta
Prócz wspomnianego już małpiego parku, popularnym miejscem jest jaskinia Goa Gajah, która nazywają również Jaskinią Słonia. Jaskinia znajduje się zaledwie 6 kilometrów od miasta. Jej wygląd jest zjawiskowy – wejście uformowano na kształt paszczy demona. Przez wiele lat pełniła funkcję świątyni hinduistycznej, dzisiaj to raj dla wszystkich osób, które interesują się archeologią i indonezyjską kulturą. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali