Wulkany w Indonezji

Indonezja składa się z ponad 13 000 wysp, rozrzuconych na obszarze zbliżonym do terytorium Stanów Zjednoczonych. Jest to kraj o największej liczbie i gęstości aktywnych wulkanów. Większość wulkanów w Indonezji należy do łuku wulkanicznego Sunda, rozciągającego się na długości ponad 3 000 km od północnej Sumatry do Morza Banda. Łuk ten obejmuje 76% wulkanów regionu.

Wulkan Merapi
Gunung Merapi, liczący 2968 metrów n.p.m. znajduje się w pobliżu Jogakarty. Jego nazwę tłumaczy się, jako „Góra Ognia”. Pierwsza zarejestrowana działalność Gunung Merapi miała miejsce w 1548 roku, choć historycy uważają, że słynna świątynia Borobudur została zniszczona w XI wieku właśnie gwałtowną erupcją tego wulkanu. Gunung Merapi nadal ma dużą aktywność wulkaniczną. Wybucha praktycznie każdego roku. Organizowane są wówczas loty nad wulkanem, w trakcie, których można zobaczyć jak lawa płynie po wschodniej stronie góry.

Wulkan Semeru
Gunung Semeru jest najwyższym wulkanem na Jawie, mającym 3676 metrów n.p.m. Znany jest lokalnie, jako Mahameru lub Wielka Góra. Hindusi uważają Semeru za najświętsze góry Indonezji. Istnieje legenda mówiąca o tym, że bogowie przenieśli Semeru na tereny Indonezji z samego serca Himalajów. Gunung Semeru jest w dalszym ciągu aktywnym wulkanem. Istnieje możliwość wspinaczki na ten niezwykły szczyt. Trzeba jednak liczyć się z trzydniową wędrówką.

Wulkan Karkatau
Gunung Krakatu, mimo, że znacznie niższy od wymienionych już wulkanów jest prawdopodobnie najsłynniejszym wulkanem na świecie po jego masowej eksplozji w 1883 r. W odległości 4600 km od góry Karakatau dało się słyszeć głośny wybuch. Eksplozja była słyszana nawet w Sidney w Australii, a jej siła była niszczycielska. Od wybuchu w 1883 roku, który rozbił górę, wulkan rośnie z roku na rok, tworząc tzw. Anak Krakatua (Dziecko z Krakatau). Wulkan jest w tym momencie większy, niż w chwili pamiętnej erupcji. W ostatnich latach jego aktywność wulkaniczna rośnie, a na wyspie Karkatau znajduje się strefa, mająca kilometr szerokości, gdzie obowiązuje całkowity zakaz wstępu.

Wulkan Bromo
To chyba najbardziej znany wulkan w Indonezji i jedna z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Gunung Bromo (2329 m) znajduje się w Parku Narodowym Bromo-Tengger-Semeru na Jawie w pobliżu Surabaya. Wycieczki wyruszają na jego szczyt ciemną nocą, aby już na górze móc podziwiać spektakularny wschód słońca.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali