Tureckie wakacje: Stambuł

Stambuł to naprawdę wyjątkowe miasto. Jako jedyne na świecie jest położone zarazem na dwóch kontynentach (po obu stronach cieśniny Bosfor, łączącej Morze Czarne z Morzem Marmara). Założone przez Greków w VII wieku p.n.e., było stolicą cesarstwa bizantyńskiego, łacińskiego, a następnie Imperium Osmańskiego. Choć nie jest dziś stolicą Turcji, jest jej największym miastem, a zarazem jedną z największych metropolii świata, miastem pełnym niezwykłej architektury i zabytków, wielowiekowym pomostem łączącym kulturę Wschodu i Zachodu. Kiedy jechać do Stambułu? Co warto zobaczyć w Stambule? A może chcielibyście poznać dotyczące Stambułu ciekawostki? Jeśli tak, zapraszamy do lektury!

Kiedy jechać do Stambułu?

Przyjrzyjmy się każdej porze roku, byście mogli zdecydować, która z nich będzie dla Was w Stambule najodpowiedniejsza. Podczas wiosny, rozpoczynającej się w połowie kwietnia, temperatury w ciągu dnia oscylują między 18 a 27˚C, a deszcze padają rzadko. W mieście otwiera się także coraz więcej miejsc – rozpoczyna się sezon turystyczny. W lecie (od połowy lipca do połowy września) jest duszno i gorąco: temperatura w ciągu dnia to zwykle około 28˚C, choć  sięgają nawet 35–37 stopni. Mieszkańcy miasta zwykle z niego uciekają, ale paradoksalnie jest to zarazem szczyt sezonu turystycznego. Jesienią, która trwa do końca października, a czasem do połowy listopada, w ciągu dnia jest zazwyczaj koło 23˚C. Pogoda jednak staje się kapryśna: ciepłe dni towarzyszą chłodniejszym (koło 15 stopni) i deszczowym. Najwięcej deszczu spada jednak zdecydowanie zimą, jest też oczywiście najchłodniej – między 8 a 12 stopni. Kiedy jechać do Stambułu? Jeśli lubcie upały, wybierzcie lipiec albo sierpień. Dla osób lubiących ciepło, ale preferujących jednak bardziej umiarkowane temperatury, polecamy jednak wiosnę i jesień, kiedy tłumy w Stambule są mniejsze, a ceny bardziej umiarkowane. 

Co warto zobaczyć w Stambule?

Hagia Sofia to z pewnością nazwa, która kiedyś obiła Wam się o uszy. Ufundowany przez cesarza bizantyńskiego Justyniana w VI w. n.e. kościół Mądrości Bożej stał się symbolem całego Bizancjum, podziwianym w całej Europie. Po zdobyciu Bizancjum przez Turków Hagia Sofia stała się meczetem, następnie muzeum, a od niedawna – nie bez protestów – z powrotem przemianowano ją na muzułmańską świątynię. Zobaczcie też Pałac Topkapi – imponującą siedzibę cesarzy tureckich, urządzoną z przepychem muzułmańską sztuką. Niedaleko pałacu znajduje się Muzeum Archeologiczne, podzielone na trzy sekcje: archeologiczną, starożytnego Orientu oraz sztukę islamską. Znajdują się tu nie tylko przedmioty odnalezione na terenie Turcji, lecz także pochodzące z Bałkanów, Afryki i Bliskiego Wschodu. Innym słynnym zabytkiem Imperium Ottomańskiego oprócz Pałacu Topkapi jest Błękitny Meczet – świątynia, która swym przepychem miała przyćmić Hagię Sofię (czy się udało, oceńcie sami!). Błękitny Meczet jest tak nazywany ze względu na wnętrze wyłożone ponad 20 tysiącami ręcznie malowanych, błękitnych płytek. Niezwykłym miejscem w Stambule jest Grand Bazaar – zadaszony targ leżący pomiędzy meczetami Nure Osmaniye i Beyazit, na teren którego można wejść przez jedną z 11 bram. Warto tu zajrzeć, by choćby rzucić okiem na tureckie wyroby. 

Ciekawostki dotyczące Stambułu

W Stambule znajduje się najwięcej meczetów w całej Turcji – ich liczba sięga ponad 3100! Nazwa „Stambuł” to już trzecia funkcjonująca nazwa tego miasta, najpierw zwanego Bizancjum, a potem Konstantynopolem. W 1923 roku stolicę Republiki Tureckiej przeniesiono do Ankary, a dotychczasowy Konstantynopol nazwano Stambułem. Od tej pory turecka poczta przestała dostarczać przesyłki zaadresowane do Konstantynopolu. A czy wiedzieliście, że zwykle kojarzone z Holandią czy Amsterdamem tulipany pochodzą nie stamtąd, ale właśnie z Turcji? Jeśli przyjedziecie do Stambułu wiosną, warto zaglądnąć do parku Gulhane, gdzie zobaczycie tysiące ich kwitnących kwiatów. Jeśli jesteście fanami Agathy Christie, z pewnością zaciekawi Was fakt, że to właśnie w Stambule, w hotelu  Pera Palas (pokój 411) Christie napisała jedną z jej najpopularniejszych książek – „Morderstwo w Orient Expressie”. A na koniec trochę bardziej przyziemna ciekawostka dotycząca Stambułu. Czy wiecie, że w pewnym okresie Imperium Ottomańskiego znajdowało się tu około 1400 toalet, podczas gdy w Europie nie było ŻADNEJ?

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali