Egzotyczne stolice - Boliwia

Najbardziej znane miasto Boliwii bez wątpienia jest unikalnym miejscem. Za sprawą swojego położenia w wysokich Andach na wysokości ponad 3780 metrów nad poziomem morza łączy jednocześnie górski oraz wielkomiejski klimat. W otoczeniu zaśnieżonych szczytów, wulkanu Illimani oraz niezwykłych kolumnowych formacji skalnych przypominających kopce termitów powstała intrygująca tkanka miejska z gęstą zabudową wielorodzinną oraz zabytkowym centrum nawiązującym do stylu barokowego. Czego jako turyści możemy spodziewać się w La Paz? Poznajmy kilka ciekawostek i miejsc, które warto tam odwiedzić. Czy macie ochotę na wakacje w Boliwii?

Buntownicza historia
Miasto zostało założone w połowie szesnastego wieku w roku 1548 przez hiszpańskich konkwistadorów którzy przejęli teren po dawnej osadzie miejscowych indian. Początkowo mieścił się tu punkt zaopatrzenia dla wojsk przemieszczających się z ameryki środkowej w głąb kontynentu południowoamerykańskiego. To z ta dostarczano broń oraz wysyłano ludzi, którzy pod wodzą Francisco Pizarro podbijali dawne inkaskie imperium na terenie dzisiejszego Peru. Miejscowa ludność nigdy nie ugięła się całkowicie władzy najeźdźców i bardzo często wzniecane były krwawe bunty. Choć miasto rozwijało się to działo się to kosztem lokalnej społeczności. Jeden z lokalnych przywódców po swoim schwytaniu przez hiszpanów stwierdził, że choć on musi umrzeć to powstańczego płomienia, który został wzniecony nie uda się już nikomu powstrzymać. Okazało się, że były to prorocze słowa ponieważ to właśnie Boliwia i miasto La Paz były pierwszymi wyzwolonymi od kolonialistów miejscami w ameryce łacińskiej. Trudna dostępność tych terenów stała się dla Boliwijczyków sporym atutem w walce z namiestnikami obcych mocarstw. Trudna, ale również inspirująca historia ich walki o wolność warta jest głębszego poznania i zrozumienia poprzez bezpośredni kontakt z lokalną kulturą.

Najlepszy moment w dziejach miasta
Dzisiejsze La Paz to miasto wielokulturowe. Choć dominuje tu napływowa ludność pochodzenia indiańskiego to nie brak również osób pochodzenia europejskiego i azjatyckiego. W ostatnich latach coraz więcej tu również przybyszów z całego świata. Można spotkać się z opinią, że to dzięki coraz lepszej kondycji miejscowej gospodarki, która od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Wiele osób twierdzi, że jesteśmy świadkami najlepszego okresu w rozwoju miasta, który sprzyja rozwijaniu biznesu niemal w każdej dziedzinie. Możemy spotkać tu między innymi zdolnych młodych architektów z innych państw południowej ameryki, którzy dzięki trwającemu boomowi budowlanemu mogą realizować swoje śmiałe projekty odnawiając przy tym dotychczas szare przedmieścia i poprawiając jakość życia mieszkańców. Ciekawym miejscowym fenomenem jest również napływ najlepszych kucharzy świata, którzy chętnie otwierają tu swoje restauracje i szkoły gotowania, przyciągające najzdolniejszych adeptów tej subtelnej sztuki. Dzięki temu, że u Boliwijczyków rodzima kultura kulinarna jest niezwykle bogata i stoi na bardzo wysokim poziomie, a naturalne produkty najwyższej jakości pochodzące z miejscowych upraw są łatwo dostępne i powszechnie używane coraz większa grupa ambitnych mistrzów kuchni chce dogłębnie poznać miejscowe smaki. Możemy się o tym przekonać spacerując po ulicach i testując lokalne potrawy w wydaniu światowych specjalistów.

Miejscowy koloryt
Choć formalnie La Paz nie jest stolicą Boliwii to właśnie tu znajduje się siedziba rządu i najważniejsze urzędy państwowe. Miasto choć trudno dostępne i czasem odradzane turystom ze względu na swoją gęstą i chaotyczną zabudowę posiada unikalne elementy krajobrazu, które na długo zapadają w pamięć. Jednym z nich jest wyjątkowy system komunikacji miejskiej, który tworzą tu znane z wyciągów narciarskich koleje gondolowe. To właśnie w La Paz wybudowana została największa miejska sieć takich kolei na świecie zwana też podniebnym metrem. Dzięki temu możemy w łatwy sposób udać się w najodleglejsze rejony miasta podziwiając jednocześnie miejską zabudowę i andyjskie szczyty w tle. Innym wyjątkowym elementem krajobrazu są ludzie, wśród których największą uwagę zwracają kobiety w tradycyjnych ludowych strojach noszące charakterystyczne zawadiackie meloniki. To tak zwane Cholitas, które poprzez swój strój manifestują własną niezależność i pracowitość. Wiele publicznych miejsc w La Paz posiada status najwyżej położonych na świecie. Fani sportu mogą tu znaleźć między innymi słynny stadion piłkarski, znajdujący się ponad górną granicą dopuszczalnej wysokości, na której można rozgrywać mecze. Udało się jednak uzyskać pozwolenie na rozgrywanie tu spotkań międzynarodowych dzięki czemu reprezentacja Boliwii może w dalszym ciągu użytkować obiekt.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali